Yunus Terapisi Hakkında Araştırmalar Ne Diyor?

1
1374

yunus terapisi hakkinda

yunus terapisi hakkinda

Yunus Terapisi Hakkında Araştırmalar Ne Diyor?

Araştırmalar, fobi, kekemelik, duygusal stres, depresyon gibi sorunları olan çocukların Yunus Terapiden sonra belirgin iyileştirme gösterdiğini kanıtlamıştır.

Otizme sahip çocuklarda, uyku bozuklukları, yatak ıslatma, ritüel davranış ve saldırganlık gibi gece semptomları (vakaların %74,3-88,2’si), otomatik uyarım ve tutucu davranış gibi gündüz semptomlarına kıyasla (vakaların %64,8-82,6’sı) daha büyük gelişme göstermiştir. “Yunus nefes egzersizleri” yapan çocukların ayrıca konuşma becerilerinde önemli gelişme olduğu gözlenmiştir.

Yunus Terapisinin Yan Etkileri Var Mı? Herhangi Bir Şekilde Bir Zararı Var Mı?

Aileler, yunusların saldırgan davranış sergilemesinden veya hastalık yayma potansiyelinden dolayı endişelenmektedir. Yunusların bir kürkü olmadığından alerjiler pek bir sorun olmayacaktır. Yunus terapisinin epileptik nöbetleri olan ebeveynler için güvenli değildir.

Yunuslar, bu gibi tedaviler için eğer doğal ortamlarının dışına çıkartılırlarsa tehlike içinde olabilecekleri ve tutsak edilen bu hayvanların insanların dikkatsiz davranışlarından ötürü yaralanabilecekleri yönünde etik konular gündeme getirilmektedir.

Yunusların aslında vahşi hayvanlar olduğunu anlamak çok önemlidir ve yunusların çok nadir de olsa insanlara zarar verdiği veya yaraladığı durumlar olmuştur. Bu senaryolar tedavi amaçlı durumlarda oldukça nadirdir çünkü tedavi için kullanılan yunuslar oldukça iyi eğitimlidirler. Ayrıca iyi bir kurum güvencesi ile bu tedaviyi almak da çok önemlidir.

Sonuçları Görmek İçin Ne Kadar Süre Beklenmelidir?

En tatmin edici etkiler doktor – terapist – yunus – hasta sisteminin olduğu bir tedavide görünmektedir. Bir yunus ile etkileşim için en uygun sürenin günlük 15-20 dakika olduğu kabul edilmektedir. Böyle bir tedavinin seansları 7-10 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Sonuçları görmek için gerekli zaman ise çocuktan çocuğa farklılık göstermektedir.

Karar:

Yunus Terapisi eğlenceli ve üretici olabilir ama diğer hayvan tedavilerine kıyasla daha başarılı olduğu kanıtlanmamıştır. Ayrıca, yunusların vahşi hayvanlar olduğunu unutmamamız gerekmektedir ve onlarla bu terapi içerisinde etkileşimde bulunarak hem onları hem de kendimizi tehlikeye atabiliriz. Daha düşük maliyetli ve aynı etkiye sahip alternatifler mevcuttur. Örneğin; evcil hayvan beslemek, atları sürmek veya tımar etmek, köpek gibi bir yardımcı hayvan kullanmak veya hayvan terapistlerinin gerçekleştirdiği terapi seanslarına katılmak.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here