YGS Barajını Aşamadı Diye Yetenek Sınavına Giremeyen Beykoz’un ‘Mozart’ı Otizmli Yunus’a Cem Yılmaz Sahip Çıktı

0
3517

Beykoz’da yaşayan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar, Mozart ve Beethoven gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin, duyduğu bir sesi doğrudan notaya notaya dökebilme yeteneğine sahip çok kabiliyetli bir genç. Ancak güzel sanatlar lisesine tam burslu olarak girmeyi başaran ve geçtiğimiz yıl mezun olan Yunus, üniversite sınavındaki “100 puan” barajını geçemediği için 2 yıldır konservatuvarların yetenek sınavlarına giremedi. Hayatını adeta piyanosuna adayan ve konservatuvara gideceği günün hayallerini kuran Yunus’a Cem Yılmaz sahip çıktı ve burslu olarak okutmak istediğini söyledi.

Beykoz’da tek katlı bir gecekonduda geçim savaşı veren Yazar ailesinin ikiz çocuklarından biri olan ve 3 yaşına kadar tek kelime konuşmayan Yunus, ilk kez annesinin örgü iplerinden ve gazete kağıtlarını yırtarak oluşturduğu harfler aracılığıyla çevresiyle iletişim kurmaya başladı. Yunus, 4 yaşına geldiğinde ise yaşıtlarının aksine okuma-yazmayı çoktan öğrenmişti.

Uzun hastane süreçlerinin ardından 7 yaşına geldiğinde otizm spektrum bozukluklarından biri olan “Asperger Sendromu” teşhisi konulan Yunus, öğrenim hayatı boyunca kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim gördü ve bir dönem de antidepresan ilaçlarına mahkum kaldı.

Mozart’la aynı müzik yeteneğine sahip

Mozart'la aynı müzik yeteneğine sahip

Yunus’un hayatı, ortaokuldaki müzik öğretmeninin onu keşfetmesiyle bambaşka bir yön aldı. Öğretmeni çevresindeki birçok kişinin “zihinsel engelli” gözüyle bakarak dışladığı Yunus’un, dünyada Mozart, Beethoven, Chopen gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referansa gerek olmadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği “absolut kulağa” sahip olduğunu saptadı.

Öğretmeninin desteğiyle girdiği güzel sanatlar lisesinden geçtiğimiz yıl mezun olan Yunus’un konservatuvara giderek hayallerini gerçekleştirmesine “100” puan barajı engel oldu.

Günün 7-8 saatini bir hayırseverin verdiği piyanosunun başında geçiren ve baraj uygulamasının kalkmasını isteyen Yunus bir yandan da kanserli annesine yardım ediyor

Günün 7-8 saatini bir hayırseverin verdiği piyanosunun başında geçiren ve baraj uygulamasının kalkmasını isteyen Yunus bir yandan da kanserli annesine yardım ediyor

Arkadaşı olmayan ve gününün büyük bölümünü evde Yunus, “Günde 7-8 saat piyano çalıyorum. Geçen yıl güzel sanatlar lisesinden mezun oldum. Üniversiteye gitmek istiyorum. Konservatuvar okumayı tercih ederim. Benim hayalim, müzisyen, piyanist olmak. Üniversite sınavına iki defa girdim, biri geçen sene biri bu sene. Düşük puan aldım. Baraj uygulaması kalkmalı, yetenek sınavıyla girmeyi tercih ederim.” dedi.

Her gün sabaha karşı dörtte uyanarak kısmi felçli olan ve kanserle mücadele eden annesinin ilaçlarını verdiğini, ayrıca ev işlerine de yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Yunus, piyanoya olan sevgisini, “Benim için yemek yemek, su içmek gibi.” sözleri ile dile getirdi.

Türkiye Beyazay Derneği, Yunus için YÖK’e başvuruda bulundu

Türkiye Beyazay Derneği, Yunus için YÖK'e başvuruda bulundu

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Yunus Yazar’ın durumuyla ilgili Yükseköğretim Kurulu (YÖK) nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirterek, “Şahsen bunu vatandaşlıktan da öte bir insanlık görevi olarak düşünüyorum. Böyle gençlerin topluma, insanlığa kazandırılması lazım.” dedi.

Yunus’un özel bir genç olduğunu vurgulayan Ayva, “Yunus çok yetenekli bir çocuk. Gerçekten şimdiye kadar böylesiyle karşılaşmadım. Otistik özellikleri var ve bu çocuğumuzun dünyasındaki kelimelerle normal hayattaki kelimeler, birbirini karşılamıyor”  ifadelerini kullandı.

Öte yandan ünlü komedyen Cem Yılmaz’dan Yunus’a destek geldi. Yılmaz, Twitter hesabından burs vermeye hazır olduğunu söyledi.??

Bu davranışından dolayı Cem Yılmaz hakkında çok sayıda destek mesajı atıldı.

kaynak: https://onedio.com/haber/ygs-barajini-asamadi-diye-yetenek-sinavina-giremeyen-beykoz-un-mozart-i-otizmli-yunus-a-cem-yilmaz-sahip-cikti-773955

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here