Vestibüler Sistemi Geliştirecek Aktiviteler

0
1166
vestibüler sistem
vestibüler sistem

Vestibüler Sistemi Geliştirecek Aktiviteler

Yuvarlama – Çocuğunuzun yerde ve çimli tepeciklerde yuvarlanması için onu destekleyin.
Salıncakta Sallanma – Çocuğunuzu sallanması için destekleyin (ancak asla zorlamayın) Nazikçe yapılan doğrusal hareket sakinleştiricidir. Hızlı yapılan, yükseğe çıkılan sallanma ise uyarıcıdır. Eğer çocuğun yer çekimi güvensizliği var ise ,çocuğu önce ayakları yere değecek şekilde alçak salıncakta başlatın ya da sallanırken siz onu kucağınıza alın. Aynı şekilde iki yetişkin çocuğu bir çarşafın içinde de sallayabilir.
Kendi Etrafında Dönme – Oyun parkında çocuğu tekerlek salıncakta ya da atlı karıncada döndürün. İç mekanda , çocuğa bir döner sandalye sağlayın. Dönmeyi takip edin çünkü çocuk bu şekilde çok çabuk uyarılacaktır. Çocuğun izni olmadan çocuğu asla döndürmeyin!
Kayma – Bir çocuk bir kaydıraktan kaç farklı şekilde kayabilir ? Oturarak, yatarak, yüz üstü, sırt üstü, kenarları tutarak, kenarları tutmayarak ya da bacaklarını iki ana açarak vs.
Araçlara Binme – Üç tekerlekli bisiklet, bisiklet ve skutere binmek çocukların denge, motor planlama ve motor koordinasyon yeteneklerini geliştirir.
Dengesiz Yüzeylerde Yürüme – Kumlu sahil, tahta köprü, oyun parkında, çimenlik ya da su yatağın, dengesiz yüzeylere örneklerdir. Bu tür yüzeyler çocukların hareket ederken vücutlarını kontrol etmelerini sağlar.
Sallanma – Çocuğa sallanan bir sandalye verin. Bu şekilde enerjisini atar, organize olur ve sakinleşir.
Küçük Tahterevallide Dengede Durma – Düz bir kalasın üstüne düz bir tahta yerleştirin. Bu şekilde üstünde yürümesini sağlayarak dengeyi, postüru ve dikkati geliştirmeye yardımcı olur. Bu egzersizlere ek olarak bosu topu ve büyük pilates topunu kullanarakta bazı aktiviteler yapabiliriz. Bu topların üstüne sırt üstü, karın üzeri yatılabilir, üstüne oturabilir, zıplayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here