Türkiye klasiği: TÜBİTAK reddetti, Apple ve Google peşlerinde!

5
640

 

TÜBİTAK, Türkiye’nin bilim ve teknoloji dendiğinde saygıyla bakıldığı bir kurumdu. Son zamanlarda reddettikleri projelerin ABD başta olmak üzere, yabancı ülkelerden destek aldığını çok duyar olduk.

Örneğin Antalya TED Koleji’nden 10. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ile 11. sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı üretti. Projelerini TÜBİ- TAK’ın lise öğrencileri için düzenlediği bilim yarışmasına yolladılar. Ancak TÜBİTAK bölge jürisi, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı değerlendirme toplantısında projeyi beğenmedi ve bölge sergisine bile çağırmadı.

Buna çok benzer bir olayla TÜBİTAK yine gündemde.

Bu durumun son kurbanı da Mehmet Türker isimli 27 yaşındaki bir Türk genci. Kendisi, kolu olmayan engellilerin sadece kafa hareketleri ve ağızlarıyla kullanabileceği GlassOuse adındaki bir fare kontrol aleti geliştirdi.

DEVLER PEŞİNDE

Türker’in geliştirmiş olduğu GlassOuse 2017 yılında Apple’ın dünya genelindeki Apple Store mağazalarında raflarda yerini alacak. Ayrıca projenin peşini bırakmayan bir dünya devi daha var: Google…

Kendisi şuan Çin’de yaşıyor ve projesini burada geliştirip dünyaya pazarlamayı başardı. Indiegogo sitesine koyduğu proje videosu hedef ettikleri yatırımın %158’sini kısa bir sürede aldı ve dünya çapında saygı duyulan teknoloji sitelerinde kendine büyük bir yer buldu.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/teknoloji/turkiye-klasigi-tubitak-reddetti-apple-ve-google-peslerinde-1689599/

5 YORUMLAR

  1. İnanılır gibi değil ya TÜBİTAK böyle bir şeyi nasıl reddedebilir daha nasıl bir şey arıyorlar merak ediyorum. Çok yararlı bir ürün geliştirilmiş umarım daha da iyi duruma getirilip başarı sağlar.

  2. Şaka mı abi bu. Bir engelliye yardım edecek bir cihaza ekstra ayrıcalık verilmesi gerekirken hangi kafayla reddedersin. Projenin detayını bilmiyorum tabii ki ancak sadece engelliler değil sağlıklı bireyler de bu teknolojiden yararlanabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here