Tipik Duyu Bütünleme ve Duyu Bütünleme Bozukluğu’nun Karşılaştırılması

0
1136

Tipik Duyu Bütünleme ve Duyu Bütünleme Bozukluğu’nun Karşılaştırılması

Tipik Duyu Bütünleme

Duyu Bütünleme Bozukluğu

 Ne: Duyusal bilgiyi kişinin bedeninden ve çevresinden alma becerisi; bu bilgiyi organize edebilme ve günlük hayatını sürdürebilmek için kullanabilme Taktil, vestibüler ve/veya proprioseptif duyuların yetersiz işlenmesi. Kişi diğer temel duyular ile ilgilide sorun yaşayabilir.
Nerede: Merkezi sinir sisteminde (sinirler, omurilik ve beyin) dengeli çift yönlü işlem olarak meydana gelir. Merkezi sinir sisteminde duyusal ve motor çıktısı arasındaki akış bozuk olarak meydana gelir.
Neden: Kişinin hayatta kalması, dünyayı algılaması ve çevresi ile anlamlı bir şekilde ilişki kurabilmesi için Merkezi sinir sistemindeki sinir hücreleri bağlantıları bozuktur.
Nasıl: Kişi ,iç kulak, kaslar, gözler kulaklar, ağız ve burundaki duyu resöptörlerinden girdileri aldıktan sonra otomatik olarak gerçekleştirir. Duyusal nöronlar merkezi sinir sistemine ve/veya motor nöronlar uygun davranışsal tepki için vücuda uygun mesajlar göndermezler.
Ne zaman: Rahimde başlar çocuk büyürken devam eder ve hemen hemen bütün fonksiyonları ergenlik döneminde tamamlamıştır. Doğumdan önce, doğum sırasında ya da doğumdan kısa bir süre sonra oluşur.

 

Okumuş olduğum bir kitapta bu tablo dikkatimi çekmişti bende sizlerle bunu paylaşmak istedim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here