Suriyeli Otizmli ve Down Sendromlu Çocuklara Eğitim

6
876

HATAY’ın Reyhanlı İlçesi’nde bulunan Suriyeli eğitmenler Suriyeli otizm ve down sendromlu çocukları eğitiyorlar.
Reyhanlı’da bulunan  SAWA Eğitim Merkezi’nde 25’i otizmli  5’i de down sendromlu 30 çocuğa eğitim veren Suriyeli eğitmenler verilen eğitimlerle çocukların gelişmesinde önemli farklar kaydedildiğini belirtti. Ülkedeki iç savaş nedeniyle Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne yaşamlarını süren ailelerin otizm ve down sendromlu çocuklarını eğiterek yaşamlarının kolaylaştırılması ve hayata tutunmaları için mücadele ettiklerini söyleyen Uzman Esra Mustafa, daha önce konuşma, hareket etme, oyun oynamadan yoksun olan çocukların SAWA Eğitim Merkezi’nde aldıkları eğitimle günlük yaşamlarında kolaylık sağlandığını söyledi.
Merkez’de görev yapan psikolog Dr. İyed Mardihi, 4 psikolog ve diğer eğitmenlerle birlikte çocukların eğitimini üstlendiklerini söyleyerek, “Burada bulunan 30 çocuk aldıkları eğitimle konuşan, hareket eden, isteklerde bulunan ve oyun oynayan duruma geldi. 3-15 yaş arasındaki çocukların hayata tutunmaları ve topluma kazandırılmaları için çalışıyoruz. Eğitimle önemli mesafe elde ettik. Ancak günlük 3’er saatlik dilimler halinde verdiğimiz eğitim dışında evlerinde ailelerinin de kendilerine yardımcı olmaları halinde aldıkları eğitim daha yararlı olacaktır” dedi.

Ferhat DERVİŞOĞLU/ REYHANLI(Hatay),(DHA)

FOTOĞRAFLI, GÖRÜNTÜ

Kaynak: Hürriyet Haber

6 YORUMLAR

  1. Güzel bir haber. İnsanlık bunu gerektirir. Ülkemizin Suriye’li politikasını sabaha kadar tartışabiliriz ancak konu çocuklar hele hele otizmli ya da down sendromlu çocuklar ise durum başkadır.

  2. Suriyelilerin birçok acısı var malum sebeplerden. Bir De çocukların bu savaş ortamında kalması kötü oldu. Gayet güzel bir proje tebrik ederim

  3. Bu çocuklar en büyük ilgiyi hakkediyor zaten dünyaya geldikleri koşullar yetmiyormuş gibi bir de savaşın ortasında kaldılar, böyle haberleri görmek çok güzel 🙂

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here