Son-Rise programı nedir ?

0
1283

SON-RISE PROGRAMI NEDİR ?

1983 yılından beri Amerika Otizm Tedavi  Merkezi ebeveynlere ve Otizm, Otizm Spektrum Bozukluğu, Yaygın Gelişimsel Bozukluğu ve diğer gelişimsel zorluk yaşayan çocuklarının bakımı için çalışanlara yenilikçi eğitim programları sağlamaktadır. Son-Rise Programı çocukların öğrenme, gelişim, iletişim ve beceri edinimi alanlarında önemli ölçüde gelişme sağlamasına olanak tanıyan, ailelere ve bakıcılara yardımcı olmak için tasarlanan spesifik ve kapsamlı bir sisteme sahip bir tedavi ve eğitim vermektedir. Son derece etkili, uyarıcıları tasarlayan, uygulayan ve sürdüren yüksek enerjili, bire bir, ev ve çocuk merkezli eğitim teknikleri, stratejiler ve esaslar sunmaktadır.

Son-Rise Programını Farklı Yapan Nedir?

Son-Rise Programı bu tanıların konulduğu çocukların olağanüstü bir iyileşme ve büyüme potansiyeli olduğunu ortaya kayan ilk programdır.

Son-Rise Programı, çocuklara karşı olan bir eğitsel tedavi yerine çocukları buna dâhil eden yenilikçi bir programı hayata geçirmiştir. Program, aileleri kendi programlarının asıl öğreticileri, terapistleri ve yöneticileri olarak görevlendirmektedir ve çocuklara yardımcı olmak için en iyi ortam olan evi ana eğitim yeri olarak kullanmaktadır. Son-Rise Programı saygı ve içten bakımın çocuğun öğrenme motivasyonunu etkileyen en önemli faktör olarak nitelendirmektedir ve en başından beri sevgiyi öğretim süreçlerinin bir parçası olarak uygulamaktadırlar. Bu tutumla hareket ederek ilk olarak ikili arasında bir bağ ve güvenli bir ortam yaratılmaya çalışılmaktadır. Bunun ardından Son-Rise Programı öncülüğünde ses ve zaman içinde kendini kanıtlamış eğitsel stratejiler uygulanmaktadır. Bu ilkeler, yaklaşımımızın ana merkezi olarak kalmaya devam etmektedir.

son rise programı
son rise programı

Son-Rise Programının İlkeleri ve Teknikleri Özel Gereksinimli Çocuklardan Nasıl Faydalıdır?

  • Bir çocuğun tekrarlayan ve törensel davranışları, bu tip davranışların gizemini çözmede önemli bir etkendir ve göz temasını, sosyal gelişimi ve başkalarının oyunlarına dâhil olabilmeyi kolaylaştırır.
  • Bir çocuğun kendi motivasyonunun kullanılması öğrenmesini hızlandırır ve eğitim ve beceri edinimi için temelleri oluşturur.
  • İnteraktif oyunlar etkili ve anlamlı sosyalleşme ve iletişim ile sonuçlanır.
  • Enerji, heyecan ve coşkuyu kullanmak çocuğun programa dâhil olmasını sağlar ve öğrenme ve etkileşim için çocuğu isteklendirir.
  • Yargılamayan ve iyimser bir tutum çocuğun keyfini, dikkatini ve Son-Rise Programı boyunca isteğini maksimuma çıkarır.
  • Ebeveynleri çocuğun en önemli ve kalıcı öğreticisi olarak görevlendirmek, pratik, eğitim ve ilham için çocukta tutarlı ve devamlı bir odaklanma sağlar.
  • Güvenli bir oyalama / oyun alanı oluşturmak öğrenme ve büyüme için en uygun ortamın oluşturmayı kolaylaştırmaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here