Risperdal ilacı Hakkında Bilgiler ve Açılan Davalar

1
4393

 otizm-ve-risperdal-ilaci-hakkinda-bilgiler

Özel gereksinimli bireye sahip ailelerin bir çoğunun çok iyi bildiği bir ilaçtır Risperdal, zaman içerisinde bir çoğuna önerilmiş ya da kullanmışlardır. Risperdal ilacı kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı ? Risperdal ilacının yan etkileri, zararları, faydaları gibi konularda genelde konuşmaya alışkınız. Bu konuda açılan davalar ve neden açıldıkları, açılma sebebi olan durum hakkında yapılan bazı araştırmalar hakkında bilgiler bulunmakta. Risperdal ilacı hakkında bazı bilgilerin yanı sıra son zamanlarda açılan davalar ve sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Binlerce Risperdal Dava Dosyaları, Janssen Uzlaşması

Aileler ve genç erkekler tarafından Risperdal aleyhine binlerce dava açılmıştır, antipsikotik ilacın göğüs büyümesine neden olduğu belirtilmektedir.

Söz konusu durum olan jinekomasti,(erkeklerde kadınsı meme büyümesi) hastanın fiziksel sağlığı üzerinde genellikle tehlikeli değildir, ancak psikolojik ve sosyal olarak birey üzerindeki olumsuz etkileri tıp literatüründe ayrıntılı olarak belgelenmiştir.

Duruşmada, eski hastalar Janssen ilacın aksi yönde bilgilerine rağmen, Risperdal’i daha az yan etkileri olan diğer antipsikotik (başta şizofreni olmak üzere psikozların tedavisinde kullanılan ilaçlar) karsın daha güvenli ilaç olarak takdim ettiklerini belirtmişlerdir.

Janssen ise riskler hakkında yeterince uyardığını iddia ediyor, fakat ailelerin satın almadıklarını ve çocukların tedavisi için onaylanmadan önce bile, pek çok genç erkeğin ilacın belirtilerini görmeye başladığını belirtmektedir.
Hukuk uzmanları, çok sayıda başka ailelerin kendi davalarını açabileceğine inanıyor.

Hiç bir Risperdal davasının kazanılması garanti edilmezken, son durum gelişmeler Johnson & Johnson’ın, jinekomasti ilgili davalara uzlaşmak için motive olduğunu göstermektedir.

Risperdal ve Jinekomasti arasındaki ilişkinin dayandığı bilim

Genç erkeklerde gelişen jinekomasti raporları, ilk defa 1999 yılında açığa cıktı. Koruyucu bakım altında bulunan çocuklara “kısıtlama” ilacı olarak, Risperdal dahil sık sık antipsikotikler verildi. Bu seçimin sorgulanabilir etik ötesi olmasından çok, Florida’nın koruyucu bakım sisteminde bulunan genç erkekler, memelerde hassasiyet ve büyüme şikayetlerinde bulunmaya başladılar.

Aynı yıl, Klinik Psikofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, Risperdal’in etkin maddesi olan risperidon ve prolaktin düzeylerinde artış arasındaki bağa dikkat çekildi, prolaktin hormonunun jinekomastiye neden olduğu bilinir. İtalyan bir hekim, 1999 yılında Pharma-copsychiatry dergi baskısında, Risperdal tedavisi sonrasında, jinekomasti gelişen genç bir erkek hasta ile ilgili bir vaka raporunu yayınlamıştır.

Daha somut sonuçlar 2005 yılında geldi. O yıl, hollandalı araştırmacılar açık bir şekilde Risperdal’in hastalarda “önemli” seviyelerde plazma prolaktin düzeylerini yükselttiğini, buna karşın klozapin, olanzapin, ketiapin [diğer antipsikotikler] yükseltmediğini belirtmiştir. Yaptıkları calışma Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Medscape çoklu uzmanlık raporlarına göre; Kanada sağlık sigortası iddialarının 2014 yılı yorumunda, Risperdal’in yaşlı erkeklerde % 69 ‘a kadar olan oranlarda jinekomasti riskini arttırabileceğini öne sürmüştür. Hekimin kendisi bu sonucu, istatistiksel açıdan anlamlı bulmadığı halde, baş yazar Mahyar Etminan, onun araştırması dahi Risperdal’in jinekomastiye, diğer popüler antipsikotiklerden, daha sık neden olabileceğini gösterdiğine dair “eğilimini” gösterdiğini söylemiştir.

 

risperdal-jinekomasti
Risperdal İlacını kullanmadan önce ve sonra çekilmiş bir resim.

Risperdal İlacına Karşı Açılan Davalar

11 Mayıs 2016- Philadelphia Cezai tazminat bedeli Risperdal Davacısına $ 2,5 Milyon kazandırdı

Philadelphia jürisi bildirdiğine göre; Risperdal kullanılarak jinekomasti (erkeklerde kadınsı meme büyümesi) başlayan genç bir adama 2.500.000 $ tazminat verilecektir. Genç adam muhtemel otizm tedavisinde, 8 yaşındayken ilaç kullanmaya başladı ve göğüsleri gelişerek sonuçta 46DD boyutuna kadar büyümüştür. Genç adam şu anda 21 yaşında. Mahkeme jürisi, Johnson and Johnson’ın, hastaları risperdal ilacının olası şartları konusunda doğru sekilde uyarmayıp , ihmalkar tutumundan dolayı yargıladı.

26 Nisan 2016 – Teksaslı adamın Risperdal Jinekomasti gelişmesine neden olduğu iddiası

Texaslı bir adam Risperdal’in üreticisi aleyhine dava açmıştır, Ortho-McNeil-Janssen İlacın, erkek meme dokusunda gelişime yol açtığını belirtmiştir. Erkek meme dokusunun gelişmesi tıbben jinekomasti olarak bilinir. Kendisi henüz 7 yasındayken DEHB tedavisi için ilaç reçete ile yazılmıştır. Risperdal ne DEHB (Dikkat Eksiksiliği Hiperaktivite Bozukluğu) tedavisi için ve ne de FDA tarafından çocuklarda kullanım için de onaylanmamıştır.

29 Mart 2016- Kentucky’de Risperdal Davasına 15,5 $ Milyon Ceza

Kentucky Eyaleti Başsavcı tarafından açılan bir Risperdal davasında davacı 15.500.000 $ almaya hak kazanmıştır. Dava ilac üreticilerinin, özellikle yaşlı tüketicilere karşı, risperdal ilacına bağlı tehlikelere konusunda açık olmadığını iddia etti. Tam beyanın eksikliği sonucu olarak eyalette ilacın pazarlanmakta ve şizofrenik olmayan yaşlı hastalarda demans tedavisinde kullanıldığı durumlarda olan Medicare ve Medicaid’e gereksiz ve aşırı maliyetler oluşmuştur,

2 Mart 2016- Risperdal davalar zamanaşımına uğramadan açılabilinir mi?

90’lı yıllarda Risperdal kullanan hastaların, günümüzde ortaya çıkan yan etkileri nedeniyle bugünlerde ki endişesi zaman aşımınına uğramaksızın dava açılıp açılamayacağı. Belirli koşullar altında tüzük daraltılır veya genişletilebilir, bu durum etkinin nedeninin kişisel yaralanma, iftira ya da başka iddia olup olmamasına bağlıdır. Risperdal davalarında mahkemeler zaman kısıtlamalarını yeniden degerlendirmek zorunda kaldıkları bazı durumlar olmuştur, özellikle bireyin bir akıl hastalığı varsa ve Risperdal’in jinekomasti gibi bir yaralanmaya neyin neden olduğunu bilmiyorsa. Yaralanmanın davalının davranışlarının neden olduğu tespit edilinceye kadar durumda zamanaşımı askıya alınabilir

10 Şubat 2016- Johnson & Johnson Risperdal cezaları icin temyiz ABD yargıcının tarafından reddedildi
Geçtiğimiz günlerde, ABD Yüksek Mahkemesi 124.000.000 $ cezalı, Johnson & Johnson iştirakinin temyiz duruşmasını reddetmiştir.
Ceza güney Carolina ‘da, görevde bulunan jüri tarafından uygulandı, jüri antipsikotik ilacın üreticileri tarafından yanlış bir sekilde piyasaya sürüldüğünü ve yan etkiler konusunda düzgün bir sekilde bilgi verilmediğini ortaya çıkarmıştır. 124.000.000 $ mahkemeleri cezai bedel değişmeden kalmıştır.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi biraz aşağıda bulunan ” YORUM YAP” özelliğini kullanarak, okuyucularla paylaşabilirsiniz. 

1 YORUM

  1. ben oğluma veriyodum4aydır ama kestim vermiyorum bukadar yan etkısı olan seyı birdaha vermem dr bildiği vardır diye vermiştim çok hata yapmışım.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here