Rett Sendromunun Aşamaları

1
468

rett sendromunun aşamalarıRett sendromu, yaygın gelişimsel bozukluklar kategorisinde yer alan bozukluklardan biridir. Rett sendromu, dünya üzerinden çoğunlukla kız çocuklarından görülmektedir. Rett sendromu hakkındaki detaylı bilgileri paylaştığımız konumuzda neden kız çocuklarında görüldüğünde dair detaylı bir açıklama yaptık. Dilerseniz Rett sendromu nedir isimli konumuza girerek o açıklamayı okuyabilirsiniz. Bugün sizlere Rett sendromunun tanımından ziyade aşamalarını anlatmaya çalışacağız.

Rett Sendromunun Aşamaları

Rett sendromu, genel olarak 3 aşama içinde gelişmektedir. Rett sendromunun aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz.
Erken Başlangıç Aşaması: Rett sendromu bulunan bireylerdeki 6-18 aylık dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde çocuklar sakin bir çocuk olarak görülürler. Göz kontağı kurmaktan kaçınırlar. Oyuncuklarıyla diğer çocuklara nazaran daha az ilgilenirler. Bunun yanında kaba motor hareketlerinde gerileme, baş büyümesindeki gözle görülür yavaşlama ve el ovuşturma, bu dönemde görülen belirtilerden bazılarıdır.
Hızlı Gerileme Aşaması: Bireylerde 1-4 yaş arasında görülen aşamadır. Bu dönemdeki çocuklarda, anlamlı el hareketlerinde ve konuşmada kayıplar meydana gelebilmektedir. Bunlar, bazı çocuklarda hızlı bir şekilde gerçekleşirken bazılarında yavaş bir şekilde gerçekleşmektedir. Olur olmadık zamanlarda nefeslerini tuttukları görülebilir. Bundan dolayı da nefes nefese kalma durumuyla karşılaşabilirler. Bu dönemdeki çocuklarda, alınganlık ve uyku düzensizliği oluşabilir. Heyecanlandıkları zamanlarda açık bir şekilde sallandıkları ve titredikleri görülür.
Durgunluk Aşaması: Çocuklarda 4-10 yaş arasında görülen aşamadır. Bu dönemde, istemsiz el ve kol hareketleri belirgenleşmeye başlar. Eskisine nazaran daha az ağlama, alıngalıkta ve sinirlilikte azalma, otizme benzer görülen davranışlarda azalmalar görülebilir. Ayrıca çevrelerinde daha fazla ilgi, dikkatte dağılma ve iletişim becerilerinde ilerleme görülebilir. Rett sendromu bulunan kız çocuklarının bir kısmı hayatlarının kalan kısmını bu aşamada geçirirler. Bir kısmı ise 10 yaşından sonraki süreçte daha az hareket etmeye başlar, yürümeyi bırakabilir ve omurga eğilebilir. Buna rağmen, iletişim ve el becerilerinde azalma görülmez.
Rett sendromunun aşamalarını bu şekilde sıralayabiliriz. Bozukluğa dair daha fazla bilgi edinmek için Rett sendromu nedir konusunu, bozukluğun belirtilerini öğrenmek için de Rett sendromunun belirtileri nelerdir konusunu inceleyebilirsiniz.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here