Rett Sendromunda Beslenme Tedavisi

0
402

rett sendromunda beslenme tedavisi

Rett sendromu bulunan bireylerin tamamında beslenmenin yeri çok önemlidir. Çünkü bozukluğun bulunduğu bireylerde MECP2 geninin mutasyona girmesi nedeniyle protein eksikliği yaşanmaktadır. Bundan dolayı da bireylerin beslenmesine dikkat edilmesi önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalar da bireylerin beslenme programı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler tespit edilmiştir. Hazırlanacak beslenme programının bu veriler ışığında ve mümkünse uzman eşliğinde hazırlanması önemlidir. Zira rett sendromu bulunan bireyler için hazırlanan beslenme programları bir anlamda tedavi açısında önemlidir. Beslenme programına uyulması halinde Rett sendromu tamamen ortadan kalkmasa da bozukluğun neden olacağı sorunlar en aza indirgenebilmektedir. Dilerseniz Rett sendromunda beslenme tedavisi hakkındaki incelemelerimize geçelim.

Rett Sendromunda Beslenme Tedavisi

Rett sendromu bulunan bireylere beslenme programı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Program hazırlanırken bunlara çok dikkat edilmesi gereklidir. Peki, dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

  • Bireylere beslenme programı hazırlarken öğün sayısını çok tutmak önemlidir. Ana öğünler dışında en az 3 ara öğün olmasına dikkat edilmelidir.
  • Beslenme programının içeriğinde mümkün olduğu kadar enerji verecek besinler olmalıdır.
  • Bireylerde protein konusunda eksiklik olduğu için protein içeren besinlerin seçiminde dikkatli olunmalıdır. Programa protein kalitesi yüksek oran besinler eklenmelidir.
  • Rett sendromu bulunan bireylerde sıklıkla yutma ve çiğneme sorunları yaşanmaktadır. Bu nedenle besinler blenderilize edildikten sonra bireye verilmelidir.
  • Beslenme programı vitaminler ve kalsiyum açısında zengin olmalıdır. Özellikle A,C ve B kompleks vitaminleri içeren besinler kesinlikle bulunmalıdır.
  • Eğer tanı bebeklik sürecindeyken konulduysa karnitin içeren mamalar kullanılmalıdır.

Rett sendromu bulunan bireylere beslenme programı hazırlarken bunlara dikkat edilmelidir. Bunların dışında doktorlar tarafından önerilen besinleri beslenme programına eklemeniz gereklidir. Ayrıca beslenme tedavisi sayesinde bireyler bozukluktan kurtulamaz ancak ihtiyaçları olan besinleri aldıkları için daha kaliteli bir yaşam sürerler. Bu nedenle beslenmeye çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here