Otizm ve Yunus Terapisi

0
1395

Otizm ve Yunus Terapisi

yunus terapisi
yunus terapisi

Yunus Terapisi Nedir?

Yunus Terapisi fiziksel ve/veya duygusal sorunları olan insanlarda konuşma ve motor becerilerini geliştirmek için kullanılan bir terapi türüdür. Yunuslar ile birebir etkileşimi içerir. İlk olarak depresyon tedavisi için kullanılmaktaydı ama artık öğrenme güçlüğü, konuşma engelleri Otizm, Down Sendromu, Serebral Palsi ve diğer gelişimsel sorunları bulunan çocuklarda da kullanılmaktadır.

Yunus terapisi, Uğraş Tedavisi (ergoterapi), Fizik Tedavi ve Hayvan Terapisinin bir birleşimidir ve genellikle geleneksel yöntemler yeterince başarılı sonuçlar vermediğinde alternatif tedavi olarak önerilir.

Yunus Tedavisinde Ne Yapılır?

İdeal olarak yunus terapisi bir doktor ile görüşerek ve kapsamlı sağlık değerlendirmeleri ile başlamaktadır. Yunuslarla birebir etkileşimden sonra genellikle rahatlama terapisi veya bir Psikolog ile görüşme gerçekleştirilir. Tedavi boyunca değerlendirmeler ve destekleyici psiko terapi devam eder ve tedavi son değerlendirme ve gelecekteki yaşamda neler yapılması gerektiği hakkında öneriler ile biter.

Genellikle program çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Çocuğunuzun yunuslarla yüzmesi, onlara dokunması ve onları beslemesine izin verildikten sonra suyun içinde veya dışında görevler ve eğitim faaliyetleri verilebilinir.

Yunus Terapisi işe Yarıyor?

Yunus terapisinin bu kadar etkili olmasının sebebi yunusların sosyal, arkadaş canlısı ve doğal olarak meraklı olmaları olduğu söyleniyor. Yunuslarla etkileşim çocuğun kendine güvenini, sosyal becerilerini, akademik başarısını arttırabilmektedir ve çocukta güven duygusunu oluşturabilmektedir. Ayrıca ortam hem eğlenceli hem de samimi olduğundan ve hem psikolojik hem de fiziksel bakımdan tedavi gerçekleştirildiğinden çocuklar için mükemmel bir tedavi seçeneğidir.

Bazıları yunuslar tarafından üretilen sonarların çocuklardaki semptomlarda iyileştirme gösterdiğine inanmaktadır ama bu bir hayli tartışmalı bir konudur. Sonuçlar ayrıca çocuğun yunusa karşı olan davranışları ve yunusun tedavide kullanılmak için hazır olup, olmadığına bağlı değişebilmektedir.

Yunus Terapisi Faydalı mı?

Şunu unutmamalıyız ki, Yunus Terapi otizmi veya ilgili rahatsızlıkları “tedavi” etmemektedir ama iyi yapılandırılmış bir tedavinin, stresi azaltarak, ruh halini iyileştirerek, davranışların değişmesini sağlayarak ve konuşma ve öğrenme becerilerini geliştirerek çocuklardaki belirtilerde hızlı bir iyileştirme gösterdiği kanıtlanmıştır.

Yunus Terapisi nerede yapılır, kim yapar ?

Yunus Terapisi özel yunus tesislerinde yapıldığı gibi açık denizlerde de yapılmaktadır. Yunuslar terapi için özel olarak eğitilirler. Her seansta yunus, yunusun bakıcısı ve terapistler (Uğraş, fizik, konuşma ve/veya psiko terapistler) bulunmaktadır. Aileler de genellikle etkileşim için teşvik edilmektedir. Ne yazık ki yunus tedavisi sunan bazı tesisler bu terapiyi bilimsel bir şekilde yürütmemektedir. Bu yüzden terapi için bir yer seçmeden önce iyice bilgi alın ve detaylı bir araştırma yapın.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here