Otizm ve Spor

1
609
Otizm de sporun önemi
Otizm de sporun önemi

Spor, tüm insanların daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için yapması gereken fiziksel aktivitelerden biridir. Günümüzde spor deyince akla ilk gelen şeyler, takım halinde yapılan spor dalları olsa da sporun bireysel olarak yapılması da mümkündür. Aslına bakarsanız önemli olan bireysel olarak yapılan spor türleridir. Çünkü sporun insanın fiziksel ve zihinsel sağlığına çok büyük katkıları vardır. Düzenli olarak yapıldığında bireylerin hayatına çok büyük katkılar sağlayan spor, otizmli bireylerin eğitiminde de kullanılmaktadır. Bu konuda yapılan çok fazla araştırma olmasa da yapılan çalışmalarda otizmli bireylerde gözle görülür değişiklikler olduğu görülmüştür. Peki ama otizmli bireyler için spor neden önemlidir, faydaları nelerdir?

Otizmli Bireyler İçin Sporun Önemi

otizm ve sporOtizmli bireylerin tamamı günlük yaşamında birtakım engeller ve sınırlılıklarla karşılaşmaktadır. Bireylerin karşı karşıya kaldığı bu durumları spor sayesinde kısmen ortadan kaldırmak ve bireylerin yaşamlarını zenginleştirmek mümkündür. Zira yapılan spor eğitimleri esnasında bireyler yeni beceri kazanma, arkadaş edinme ve başarı duygusunu yaşamaktadırlar. Spor eğitimi nedeniyle sık sık yarışmalara katılan bireylerde zamanla bazı değişimler olduğu gözlenmiştir. Örneğin; yarışmalar nedeniyle sık sık şehir dışına çıkmak zorunda kalan bireyler, ailesinden uzak kalmayı öğrenir ve sorumluluk duyguları da zamanla artar. Bunun yanında toplum tarafından engelli sıfatında görülen otizmli bireyler, spor sayesinde kendilerini farklı bir kimlik altına alırlar ve sporcu kimlikleriyle ön plana çıkarlar. Peki, bunların dışında sporun otizmli bireylere sağladığı faydalar nelerdir?

Sporun Otizmli Bireylere Sağladığı Faydalar

 • Spor, otizmli bireylerin kaslarını ve eklemlerini istenilen düzeyde kullanabilmesine yardımcı olur.
 • Beden dili, jest ve mimik kullanmalarına katkı sağlar.
 • Bireyin ihtiyacı olan uyaranları hareket çalışmalarıyla merkezi sinir sistemine doğru bir şekilde iletir.
 • Yeni arkadaşlıklar kurma, toplumsal hayata adapte, grup içinde yer edinme ve sosyal çevreyi keşfetmede önemli rol oynar.
 • Eğlence, heyecan gibi duyguların oluşumuyla duygu dünyasına renk katar.
 • Sportif faaliyetlerde yer alan çocuklar yarışmayı, kazanma ve kaybetme duygularını tadarak farklı duygularla mutlu olmayı öğrenmeye başlarlar.
 • Spor yapan çocuklar edindikleri becerileri günlük hayata aktarma becerisini geliştirirler.
 • Spor, bireyin hayata bağlanmasına yardımcı olur.
 • Sportif aktivitelerde sergilenen performans kişilik gelişimlerine yardımcı olur ve toplum tarafından kabul görülmelerini sağlar.
 • Sportif aktiviteler; bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmede rol oynar.

Sporun otizmli bireylere sağladığı faydaları bu şekilde sıralayabiliriz. Bunun dışında hangi spor dalının ne gibi faydaları olduğunu ilerleyen süreçlerde daha detaylı olarak konular halinde işleyeceğiz.

Bu yazının bazı kısımları hazırlanırken Otizm Vakfı’nın internet sitesinden yararlanılmıştır.

Atagün BALTACIOĞLU

Spor Eğitmeni & Yaşam Koçu

1 YORUM

 1. Beni öğrencimler birlikte eğitim esnasında çekildiğimiz bir fotoğrafımızı kullanmanız bizi çok onure etti. Vermiş olduğunuz bilgilerle aileler umarım daha çok kendilerini geliştirirler.
  Saygıılarımla

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here