Otizm ve Masa Tenisi

0
509

masa tenisi ve otizm

Otizm ve Masa Tenisi

Otizm, bireylerin yaşam standartlarını düşüren gelişimsel bozukluklardan biridir. Şuan için otizmi tamamen ortadan kaldırabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak yapılacak ek çalışmalar ve terapiler ile otizmin ortaya çıkardığı sorunları biraz da olsa azaltmak mümkündür. Özellikle fiziksel aktivitelerin bireylere çok büyük yararları olmaktadır. Sportif faaliyetlerin bireylere birçok fayda sağladığı görülmektedir. Bunlardan biri de masa tenisidir. Masa tenisi, ilk bakışta bireylere fazlaca yararı olan bir fiziksel aktivite olarak görülmese de aslında birçok yararı bulunmaktadır. O yüzden konu başlığımızı da Otizm ve Masa Tenisi olarak hazırladık.Dilerseniz bu yararlara hep beraber bakalım.

Masa Tenisi ve Otizm

15 Günde Dahi Beyin isimli kitapta ”Masa tenisi dünyanın en iyi beyin sporudur” denilmektedir. Bu sözün aslında körü körüne bir söylenen bir söz olmadığı açıktır. Çünkü masa tenisi gerek oynanış şekliyle gerekse de anlık kararlara dayanan bir spor dalı olması nedeniyle bireylere birçok fayda sağlamaktadır. Üstelik masa tenisi oynamak için çok ekstra çabalar göstermeye ya da ekstrem yeteneklere sahip olmaya da gerek yoktur. İsteyen herkes masa, pinpon topu ve raketleri temin ettiği halde istediği yerde rahatça masa tenisi oynayabilir. Bundan dolayı da masa tenisi, herkesin oynayabileceği bir spordur.

Masa Tenisinin Faydaları

  • Masa tenisinin bireylere sağladığı yararların en başında ani doğru karar verme yetisi kazandırmasıdır.Zira masa tenisi müsabakaları esnasında bireylerin düşünmek için çok fazla zamanı yoktur. Ani karar verirler ve uygularlar.
  • Masa tenisi bireylere refleks kabiliyeti kazandıran bir spordur. Bundan dolayı da masa tenisi oynayan bireylerin reflekslerinin güçlü olduğu görülmektedir.Otizm ve masa tenisi
  • Masa tenisi, bir spor dalı olduğu kadar rehabilitasyon ve tedavi amaçlı da kullanılan bir spordur. Özellikle kalp, kas ve sinir rahatsızlıklarında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.
  • Kolay bir spor gibi gözükmesine rağmen uzun süreli tekrarlar sayesinde öğrenildiği için bireylerin sabırlı ve hoşgörülü olmasını çok büyük katkılar sağlar.
  • Masa tenisi dikkat gerektiren bir spor dalı olduğu için günlük hayattaki ince detayları yakalamaya yardımcı olur. Ayrıca dikkat dağınıklığı yaşayan otizmli bireylerin, bu konudaki eksiklerini yok edebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle de otizmle yaşam merkezlerinde masa tenisini oldukça sık görürüz.

Tüm bunların dışında masa tenisi bir spor dalıdır. Her spor dalında olduğu gibi bireylerin centilmen ve hoşgörülü olmasını sağlar. Bundan dolayı otizmli bireylerin masa tenisi olmasa dahi en azından bir spor dalına yönelmesinde yarar vardır. Umarım masa tenisi ve otizm ile ilgili sizleri birazda olsa aydınlatabilmişimdir.

Atagün BALTACIOĞLU

Spor Eğitmeni & Yaşam Koçu

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here