Otizm ve At Terapisi / Hippoterapi

1
2006

Otizmli Bireylerde At Terapisinin Faydaları

otizm ve at terapisi
otizm ve at terapisi

Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB) beyin gelişimini etkileyen gelişimsel bir bozukluktur. Otizme sahip bireyler sözel ve sözel olmayan iletişim, duyusal işleme ve sosyal ipuçlarını anlama ve okuma konusunda zorluklar yaşama eğilimindedirler. Bazı çocuklar odaklanma, göz teması kurma ve sürdürme, yemek yeme, giyinme, duş alma veya diş fırçalama gibi temel beceriler konusunda zorluk yaşayabilmektedirler.

Bir çocuğa otizm tanısı konulduğunda genellikle davranış analizi müdahaleleri, konuşma terapisi, uğraş tedavisi ve fizik tedavi görmeye başlarlar. Ancak at terapisi de bireylerin tedavi hedeflerine ulaşmaları için kullanılan bir tedavi aracıdır.

Otizmli bireylerde at terapisi bireyin dengesini, gücünü ve motor koordinasyonunu geliştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca sosyal becerilerin gelişmesinin yanı sıra dil kullanımını, duyusal düzenlemeyi de teşvik ettiği kanıtlanmıştır çünkü öğrenciler genellikle bindikleri at ile aralarında duygusal bir bağ oluşturmaktadırlar. Bu da çocukların becerilerini geliştirmeleri açısından motive etmektedir.

2009 yılında Bass, Duchowny ve Llabre tarafından yapılan bir çalışma, 12 hafta sonunda terapi olarak at süren çocuklardaki bazı sosyal becerilerin gelişmeye başladıklarını göstermiştir. Araştırmacılar, çocukların sosyal açıdan daha motive olduklarını ve duyusal arayış ve duyarlılık geliştirdiklerini gözlemlemişlerdir. Otizme sahip birçok çocuk, duyuları ile bedenlerini bütünleştiremez ve bedenlerinin dış dünya ile ilişkilerini algılayamazlar. At terapisi, duyusal entegrasyonu arttırırken, bu çocuklarda vücut farkındalığının da gelişmesine yardımcı olmaktadır.

At terapisinin faydaları
At terapisinin faydaları

Otizmli bireylerde  at terapisinin diğer faydaları

 • Sıkı kasları gevşetir
 • Kasları geliştirir
 • Hassas motor koordinasyonunu geliştirir
 • El / göz koordinasyonunu geliştirir
 • Duruş ve esneklikte gelişmeler sağlar
 • İletişimi geliştirir (bir kişinin düzenli nefes alma yeteneğini geliştirmesi onun daha kolay konuşmasını sağlar)
 • Oto kontrol kazanılır
 • Özgüven kazanılır
 • Konsantrasyon geliştirir
 • Konsantrasyon geliştirir (özellikle aktiviteler içerisinde herhangi bir şeye odaklanma zorluğu yaşayanlara)
 • Sosyalleşmeyi geliştirir

Bazıları at terapisinin konuşmayı teşvik etmekte nasıl kullanıldığını merak edebilir; ancak tipik bir seans sırasında atı süren çocuk hem terapist hem de at ile iletişim kurması için motive edilir. Otizme sahip konuşmayan çocuklar, atın adını kullanmasını veya atı hareket ettirmesi istenince aniden konuşmaya başlamaktadırlar.

At terapisi, otizme sahip olan çocuklara etrafındaki dünya ile iletişimi ve etkileşimini arttırırken kendilerini ve bedenlerini anlamada yardımcı olmaktadır. Atlar ile iletişime geçmeyi öğrendikten sonra yeterlilik duygusu oluşacak ve çocukların kendine olan özgüveni artacaktır. Unutulmamalıdır ki, at terapisi sadece otizme sahip kesim için tedavisel bir program değildir, zihinsel veya gelişimsel engelden muzdarip ergenler ve yetişkinler için de uygun bir yöntemdir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here