Otizm tedavisinde heyecan yaratan gelişme

1
1237

Otizmin, belirtileri ortaya çıkmadan önce MR ile teşhis edilebileceği belirtildi. Araştırmalar, beyin taramalarının otizmi, semptomları ortaya çıkmadan önce tespit edebildiğini saptadı.

Sonuçları “Nature” dergisinde yayımlanan araştırma, en erken 2 yaşında, çoğunlukla daha ileri yaşlarda tanı konulabilen otizmin kökeninin, hayatın ilk yılı gibi daha erken dönemde teşhis edilerek, beynin gelişme aşamasında gerekli tedavilerin uygulanabileceğini ortaya koydu. Araştırma kapsamında, aralarında büyük kardeşlerine otizm tanısı konmuş yüksek risk grubundakilerin bulunduğu 148 bebeğin beyinleri 6, 12 ve 24 aylıkken tarandı. İleride otizm teşhisi konan çocukların sonuçlarında, dil gibi üst düzey işlevlerden sorumlu beynin korteks bölgesinde farklılıklar bulunduğu tespit edildi.

YÜZDE 80 ORANINDA DOĞRULUK PAYI

Yapay zekayla değerlendirilen beyin tarama sonuçları, yüzde 80 oranında doğruluk payıyla hangi çocukların otizmli olduğunu belirleyebildi. Her 100 kişiden birinde görülen ve özellikle sosyal etkileşim gibi davranışları etkileyen otizme erken teşhis konması durumunda, ebeveynlerin çocuklarıyla yeni iletişim yöntemlerini öğrenmesi gibi davranış terapilerinin daha etkili olacağı kaydedildi.

North Carolina Üniversitesinden Doktor Heather Hazlett, “Bir yaş öncesinde, geleneksel olarak otizmle ilişkilendirilen, beyin yüzeyindeki farklılıkları gözlemledik. Bu da bize, yüksek otizm riski taşıyan çocuklardaki beyin farklılıklarına odaklanma imkanı verdi. Dolayısıyla bu çalışma hastalığın teşhis ve tedavisinde yeni olanaklar ortaya çıkardı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sabah.com.tr

NOT: Dün sabah gazetesinin paylaşmış olduğu bir haber, sitemizi takip edenler, otizm hakkında güncel gelişmeleri takip edenler bunun daha öncede paylaşıldığını hatırlayacaklardır.Her 100 kişiden birinde görülmediğini de bu konuda araştırlar çok iyi bilirler. Biz bu haberi 17 ocak 2015 tarihinde sitemizde paylaşmışız. Bazı büyük gazeteler, bu tarz haberleri daha ilgi çekebilmesi adına farklı farklı başlıklar atabiliyor. Yine de her haber bir umut niteliğinde..

 

1 YORUM

  1. İnşallah tıp dünyası daha da gelişir. Tedavisi olmayan hastalıkların yeni tedavisini bulmak ve bunu her insanın faydalanabileceği bir şekilde paylaşılmasını isterim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here