Otizm Tedavisi olarak ABA Terapisi, Artıları ve Eksileri

1
1406
Aba terapisi ve otizm
Aba terapisi ve otizm

Otizm Tedavisi olarak ABA Terapisinin Artıları ve Eksileri

ABA Terapisi otizmli çocuklar için mevcut olan en başarılı tedavi formu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda robotik, duygusuz çocuklar oluşturduğuna yönelik bir ünü de vardır. Her iki iddiada da biraz gerçek bulunmaktadır.

ABA terapisi otizm için diğer herhangi bir davranışsal veya gelişimsel müdahaleden çok daha uzun süredir vardır. ABA terapistlerinin ayrıca sonuçlar hakkında detaylı notlar tutmaları gerekmektedir. Bu, ABA terapisi nin diğer başka herhangi bir terapiye kıyasla daha çok araştırılmış ve tekrarlanmış olduğu anlamına gelmektedir. Lovaas ve ekibi çalışmalarında önemli başarılar elde etmişlerdir. Bir Lovaas araştırmasına göre;

Şunu elde ettik ki; çocukların %48’i hızlı öğrenme gösterdi, tedavi sonrası ortalama puanlar elde ettiler ve 7 yaşındayken düzenli eğitim sınıflarında başarılıydılar. Bu sonuçlar Lovaas ve arkadaşları (Lovaas, 1987; McEachin, Smith, & Lovaas, 1993) tarafından elde edilen sonuçlar ile tutarlılık göstermektedir.”

Ancak ABA Terapisi nin birkaç negatif yönü de vardır. Birçok ailenin sahip olduğu en büyük endişe; çocuklarının her hafta ortalama 40 saatlik bir ABA terapisi görürken Lovaas grubunun bir parçası olmak için ısrarcı olmalarıdır.

Birçok aile, bu kadar terapinin genç bir çocuk için çok fazla olduğunu düşünmektedir ve sadece çok azı bunu karşılayabilmektedir. Bazı okullar ABA Terapisi eğitim programı vermektedir ama okulların çok azı haftada 40 saatini bu programa ayırmaya isteklidir. Bu da tedavi yükünün büyük bir kısmının ailelere ve yardımcılara düştüğü anlamına gelmektedir ki bu kişiler de genelde bu konu hakkında ya eğitimsiz ya da çok az eğitimli kimselerdir.

Ne Kadar Bir ABA Terapisi Yeterlidir?

ABA’nın başka bir dezavantajı ise birçok iyi “uygulayıcı”nın, Lovaas Yönteminde eğitimsiz oluşudur. Bu da aralıklı denemelerdeki yetkin öğretenlerin sınıf veya ev ortamında öğretilen yeteneklerin, öğrenen çocuklar tarafından gerçek dünyada nasıl uygulayabilinecekleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması demektir. Sonuç olarak otizme sahip çocuklar, doğrudan aralıklı denemelerden elde ettikleriyle “robotik” konuşma ve davranış kalıpları geliştirmektedir. Genelleme konusundaki çok az destek ile çocuklar beklenmedik durumları idare etmekte zorlu zamanlar yaşayabilmektedirler.

ABA Terapisi Bir Çocuğu Daha Robotik Yapabilir Mi?

ABA Terapisi Çocuğunuz için En İyi Seçim Midir?

Genel olarak uygulayıcılar yoğun bir ABA’nın ileri derece otizme sahip olan ve/veya iyi bir ortamda büyüyen çocuklar için en uygun olan yöntem olduğunu belirtmektedir. Ne yazık ki, bu tip terapileri kafa kafaya karşılaştıran iyi bir araştırma yoktur, bu da ailelerin şu durumları baz alarak bir seçim yapmaları gerektiği anlamına gelmektedir;

  • Finansal durum ve tedavi durumu gibi hususlar
  • Ailenin tamamına neyin daha iyi geleceği
  • Sezgi (yapılandırılmış bir ortamın, çok yoğun bir programın çocuğunuza iyi geleceğini düşünüyor musunuz? Çocuğunuz bu program sonucunda ilerleme kaydedeceğini düşünüyor musunuz?)

Elbette, ABA Terapisinin çocuğunuz ve aileniz için işe yarayıp, yaramayacağını öğrenmenin en kolay yolu, bunu denemektir. Eğer işe yarıyorsa, harika! Eğer yaramıyorsa, seçebileceğiniz birçok mevcut yöntem bulunmaktadır.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here