Manisa Otizmliler için Devlet Konservatuarlarında Kontenjan isteği

0
80

MANİSA Güzel Sanatlar Lisesi 12’inci sınıf öğrencisi otizmli 18 yaşındaki Özge Çeltik, piyano ve operadaki başarısıyla dikkat çekiyor. Otizmli çocuklar için üniversite sınavında koyulan 100 barajını geçme başarısı gösteren Özge’nin, annesi Suna Ağı, otistik gençler için devlet konservatuarlarında kontenjan bulunmadığını belirterek, kontenjan açılmasını istedi.

İzmir’de annesi 40 yaşındaki Suna Ağı ile birlikte yaşayan ve Manisa Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuyan otizmli 12’inci sınıf öğrencisi Özge Çeltik, müzik alanındaki yeteneğiyle şaşırttı. Müzik yeteneği ilkokulda keşfedilen Özge Çeltik, özel eğitim merkezi yerine devlet okullarında eğitim gördü. Piyano yeteneğiyle dikkat çeken Özge, otizmli çocuklar için üniversite sınavında koyulan 100 barajını da geçme başarısı gösterdi. Şan dersleri alarak konservatuarların yetenek sınavlarına hazırlanmaya başlayan Özge, yeteneğini ilerletmek istiyor. Konservatuar sınavına giren otistik gençlerin sınav değerlendirmesine, üniversite sınav sonuçları da etki edince çocuklar yetenekli de olsa hayaller genellikle yarım kalıyor.

Konservatuarların engelli öğrencileri tercih etmediğini dile getiren anne Suna Ağı, “Maalesef devlet üniversitelerindeki konservatuarlarda kontenjan yok. Bu yüzden Türkiye’de okumayıp, yurtdışına giden otizmli çocuklar var. Otizmli çocuklar tercih edilmiyor. Engelli çocuk da çok iyi piyano çalabilir” dedi.

Otizmli Özge Çeltik ise piyano çalmayı ve şarkı söylemeyi çok sevdiğini belirterek, konservatuara gitmek istediğini söyledi.

YETENEĞİYLE ŞAŞIRTTI

Piyano öğretmeni Özlem Kaplan, 4 yıl önce Özge ile tanıştığını belirterek, “Özge’yi sınava aldığımızda ilk defa otizmli bir öğrenciyle karşı karşıya kalmıştım. Yeteneği ile çok şaşırdım. Gerçekten beni çok şaşırttı. 4 yıldır piyano eğitimi veriyorum. Piyanoda çok yetenekli ve çok güzel şarkı söylüyor. Özge deşifreleri çok hızlı yapabiliyor ve gördüğü notaları direk piyanoya aktarabiliyor” diye konuştu. Otizmli çocuklar için üniversite sınavında 100 barajı olduğunu belirten Kaplan, bu çocuklar için büyük bir zorluk olduğunu söyledi. Kaplan, “Özge bunu başardı, ama otizmli olup 100 barajından dolayı yeteneklerini gösteremeyen bir sürü öğrenci var. Bu çocukların önlerini açmamız lazım. Özge müziksel işitme konusunda çok yetenekli, ama diğer matematik, Türkçe gibi dersler yüzünden önü kesiliyor” dedi.

ONLAR HAYATIN RENKLERİ

Her gün okula Özge ile birlikte gelen gölge öğretmeni Gülzade Alacı, 2 yıldır birlikte olduklarını ve sosyalleşmesine yardımcı olduğunu anlattı. Alacı, “Özge bu zamana kadar tanıdığım en iyi öğrenci. Onlar hayatın renkleri. Bizim Özge gibilere ihtiyacımız var. Bu sene üniversite sınavına girdi. İlk aşamayı kazandı, yetenek sınavına girecek. Maalesef devlet üniversitelerinde otizmliler için kontenjan yok. Özel üniversiteler kontenjan ayırıyorlar. Özge birden fazla enstrüman çalmak zorunda. Devlet konservatuarları otizmlilerden olması gerekenin çok üstünde şeyler bekliyor. Sıradan öğrenciler gibi devlet üniversitesine gitmek istiyor. Biz bu tarz öğrenciler için önyargıların kalkmasını istiyoruz. Diğer öğrencilerden fazlası var ama eksiği yok. Daha iyi duyabilen, daha iyi hissedebilen çocuklar. Hayat onlarla güzel. Özge’nin böyle bir yeteneği var ve bunu üniversiteye taşımak istiyor” dedi.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here