Evde Yapılabilecek Duyu Bütünleme Aktiviteleri

0
2428

Evde Yapılabilecek Duyu Bütünleme Aktiviteleri

Duyu Bütünleme Terapisi Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda sizlere evde çocuğunuz ile beraberken, onunla vakit geçirirken aslında bir yandan da duyu bütünleme terapisini evinizde nasıl yapacağınız hakkında bilgiler paylaşacağız.Kısacası duyu bütünleme terapisi nasıl yapılır ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Duyu bütünleme hakkında bilgisi olan ve maddi durumuda yerinde olan özel çocuğa sahip ailelerimizin bir bölümü, devletimizin karşılamadığı bu terapiyi, kendi imkanlarıyla özel olarak aldırıyorlar.

Sizlerinde bildiği gibi bu yolda olan tüm eğitim ve terapi yöntemlerini evde de desteklemek gelişimi hızlandırıyor.Bugün bizimde amacımız bu konuda sizlere bir nebzede olsa yardımcı olabilmek. Bu aktiviteleri yapmadan önce bu konu ile yeni tanışmış ailelerimiz var ise, onlara öncelikle daha önce yazmış olduğumu ” Duyu Bütünleme Nedir ? ” konusunu okumalarını tavsiye ediyoruz.

Evde Yapılabilecek Duyu Bütünleme Aktiviteleri

1- Hamburger Oyunu

Battaniye ya da mat içine çocuğunuzu yatırarak ve döndürerek, rulo yaparak, siz de üstüne baharat eklermiş gibi yaparak hamburgerin üzerini ovalayın. Her bahar çeşidi için farklı bir dokunuş yapmanız durumunda uyarıyı hemen ismi söylendiğinde tanıyacak ve hazır olacaktır. Ya da siz ona sorarak, bulmasını isteyebilirsiniz.

2- Yerde Yüzme Oyunu

Yere bir kaç kat mat sererek yüzme havuzu oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun havaya atlayarak, karın üstünde matın bitimine dek yüzmeli. Çıktığında ise el ve ayakları havlu ile kurulanarak gerçeklik sağlanmalı. Farklı yüzme stilleri de bu aktivitede kullanılabilir. Yüzmeye gittiğinde bu aktivite sayesinde çok farklı uyaranlar alacaktır.

3- Halıda Emekleme Oyunu

Halı üzerinde kalçaların üzerinde gitme, komando sürünmesi, yuvarlanma ve emekleme gibi etkinlikler rampa üstünde ya da mat veya yastık gibi bir materyal ile oluşturulacak bir tepe “lideri takip et” gibi bir oyunla uygulanabilir. Ayrıca yerde yuvarlanan yılan, köpek ya da fok balığı olabilir.

Halıda Emekleme Oyunu
Halıda Sürüklenme Oyunu

4- Halıda Sürükleme Oyunu

Yere matın üzerinde alçak ve yüksek materyaller koyun. Çocuğunuzu sırt üstü ya da yüz üstü bir pozisyonda sürükleyin ve bunu faklı yönlerde deneyin. Bu inip çıkma oyununu kontrollü şekilde arkadaşları ile birlikte de oynayabilir. Hem çeken hem de çekilen için faydalı bir etkinliktir.

5- Top Yuvarlamak

Çocuğunuzda yerde yüz üstü ya da sırt üstü yatarken üzerine biraz basınç uygulayarak top yuvarlayın. Eğer hoşlanmazsa ısrarcı davranmayın. Top dışında başka bir materyal de bu aktivitede kullanılabilir.

6- Noktayı Bulma Oyunu

Çocuğunuzun vücudundaki bazı yerleri yumuşak tebeşir ile işaretleyin. Bu noktaları silkeleyerek, ovarak ya da dokunarak havlu ya da bez yardımı ile temizlemesini isteyin.

Tırmanma
Tırmanma

7- Dağa Tırmanma

Dağ süsü verilmiş bir materyale karnının üstünde sürünerek ya da yalnızca elleriyle kendisini çekmesini sağlayın. Tepeye tırmandıktan sonra ise kayma ve yuvarlanma ödül olarak verilebilir.

8- El Arabası

Çocuğunuz ellerinin üstünde yürürken siz de ya da bir arkadaşı da bacaklarından tutabilir ve ileriye doğru gitmesini sağlar. Oyunun çeşitleri arttırılabilir. Merdiven ya da rampalarda uygulanabilir. Ancak zorlamadan ve dikkatli bir şekilde oynamakta fayda var.

9- Resim Tahtası

Tahta üstüne her iki eli ile çizim yapma ya da iki eli ile farklı hareketlerle temizleme işlemi yaptırılabilir. Yoğun bir krem ya da traş köpüğü ayna gibi bir yüzeyde de bu oyun oynanabilir. Ancak ağzına götürme riski sebebi ile krem şanti de kullanabilirsiniz.

10- Duvar İtme

Çocuğunuzun her iki eli ile duvar itmesini sağlayabilirsiniz. Ya da itebileceği bir ağırlığın yer değiştirmesini sağlatabilirsiniz. Arkasından destek olun, omuz ve kollar eşit olmalı.

Örnekleri kısaca çoğaltmak gerekirse;

 • Başını ve vücudunu kullanabileceği şekilde dans etmesini sağlamak.
 • Oyun alanındaki eşyaları hareket ettirmek
 • Halat çekme, diz üstünde yürüme, dirsekler üstünde sürünme, emekle
 • Ayı, Yengeç, Ördek ve Yılan yürüyüşleri yaptırmak.
 • Dikey tahtada çizim yapmak
 • Sabit olmayan nesnelerde hareket ettirmek.
 • Tırmanma aktiviteleri
 • Engelli plan izleme
 • Engelli bir planda kaykay sürme
 • Çocuğunuzun etkinlik oluşturmasına izin verin ve çevre düzenlemesine yardım edin.
 • Sakız veya şeker emmesine ya da çiğnemesine izin verilmeli.
 • Çocuk için bir görev listesi hazırlamak, görevlere başlamak ve bitmesini sağlamak.
 • İnşa oyuncak ve blokları ile oynamak
 • Sınıfın ya da evin uygun olan bölümlerinde uyarılmışlık seviyesini düşürene kadar dönmesine ya da oturmasına imkan sağlamak.
 • Ve çocuğunuzu sallamak iyi gelecektir.

Evde Yapılabilecek Duyu Bütünleme aktiviteleri ile ilgili sizlere fikirler vermeye çalıştık, sizde bunlara alternatifler uyarlayabilir, çeşitlendirebilirsiniz.

Duyu Bütünleme Terapisi ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için ” Duyu Bütünleme ” kategorisini ziyaret etmenizi öneririz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here