Engel Türleri

0
420

Engel Türleri 

Bireylerde doğuştan gelen veya sonradan karşılaşılan bir takım engel türleri olmaktadır. Bu engel türleri çok farklı boyutlarda gelişmekte ve bireylerin eğitimlerinden, sosyal yaşamlarına ve yaşamsal tüm fonksiyonlarına kadar etki etmektedir. Engel türlerine bakarsak karşımıza şu şekilde engeller çıkmaktadır.

  • Fiziksel engeller
  • Psikolojik engeller
  • Zihinsel Engeller
  • Görme ve işitme engelleri
  • Öğrenme güçlüğü
  • Spastik engeller
  • Sosyal problemler ve sosyolojik engeller

Özel Eğitim İle Engeller Tamamen Aşılır mı? 

Bu tür engeller bireylerin toplumsal rollerinin gerçekleştirilmesine engel olmakta ve bireyler için farklı bir eğitim ve algılama süreçlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özel eğitimler sayesinde bireyler bu engelleri bir nebzede olsa aşmakta ve yaşamsal standartlarını yükseğe taşımaktadır.

Fiziksel veya zihinsel engel türleri kronik olarak var olan ve sonradan düzelmesi imkânsız olan engeller olmaktadır. Fakat bu engel türleri düzelmese dahi kaliteli bir eğitim ile son derece sorunsuz bir noktaya taşınabilecek ve bireyler toplumsa rollerini daha rahat şekilde yerine getirecektir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri 

Herhangi bir şekilde oluşmuş olan engel türleri için özel olarak geliştirilmiş olan eğitimlerden faydalanılması gerekmektedir. Gerek fiziksel engellerde gerekse zihinsel engellerde eğitim ile tüm sorunlar çözülebilecek ve bireyler kendini daha mutlu hissedecektir.

Kişinin engel durumuna göre seçecekleri rehabilitasyon merkezleri en yararlı sonuçları sağlayacağı gibi aynı zamanda engel türlerinin de daha farklı algılanmasını ve kişinin yaşamının önüne geçmemesini sağlayacaktır.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here