Duyusal Modülasyon Bozukluğu Nedir ?

0
1242
Duyusal Modülasyon Bozukluğu
Duyusal Modülasyon Bozukluğu

Duyusal Modülasyon Bozukluğu Nedir ?

Duyu bütünleme bozukluğu olan çocukların genel problemlerinden biri Duyusal Modülasyon Bozukluğu’dur. Duyusal Modülasyon Bozukluğu, merkezi sinir sistemindeki zamanlama problemidir. Uyarılmanın dengeli olabilmesi için inhibisyonun zamanlamasının tam doğru olması gerekir. Böylece sürekli gelen duyusal mesajlar senkronize olabilir.

Çabuk ya da aşırı inhibisyonu olan kişinin manalı ya da manasız, olumlu ya da olumsuz olsun, tüm uyaranlara karşı düşük eşiği vardır. Altı çok açılmış bir çaydanlık gibidir. Uyaranlar tıpkı ‘ ateşe düşen damlalar’ gibi tüm reseptörlerini aktive eder. Tüm uyaranlara, kaynayarak ve buharlaşarak cevap verir. Sakinleşmek için yardıma ihtiyacı vardır.

Düşük inhibisyonu olan çocuğun ise uyaranlara karşı yüksek eşiği vardır. Altı çok az açık çaydanlık gibidir. Aktive olmak için yeteri kadar ısı almamaktadır. Ateşini yakmak için yardıma ihtiyacı vardır.

Çocuğun sinir sisteminin modülasyon sorunu olduğunda ne olur? Çocuk, aşırı tepkili, az tepkili, duyusal istekli, dalgalı tepkili ya da bunların kombinasyonu şeklinde olabilir. Tüm bu sorunlar, çocuğun evdeki, okuldaki ve toplumdaki etkileşimlerini etkiler. Çocuğun sürekli olarak ‘’ masaya gelmesi’’ ailenin ya da sınıfın bir parçası olması, bir aktiviteye ya da anlamlı oyuna katılması için rehberliğe ihtiyaç duyar.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here