Duyu Bütünleme Bozukluğu Nedir ?

0
1259
Duyu bütünleme bozukluğu
Duyu bütünleme bozukluğu

Duyu Bütünleme Bozukluğu Nedir ?

Duyu bütünleme bozukluğu (DBB), beyin girdiyi alması, organize etmesi ve duyusal bilgiyi kullanmakta yaşadığı zorluklar sonucu, kişinin günlük hayatını verimli etkileşim içinde yaşamasında problem yaşamasıdır. Duyusal uyarım, kişinin hareketleri, duyguları, dikkati ya da uyma tepkilerinde zorluk yaşamasına sebep olabilir. Duyu bütünleme bozukluğu ( DBB ) çocuğun duyularını kullanmasını etkileyen çeşitli farklı bozuklukları kapsayan bir şemsiye tanımdır.

Kişinin duyu bütünleme bozukluğunun olması, beyinde bir hasar ya da hastalık olduğu anlamına gelmemektedir. Dr. Ayres, bu durumu ‘’ beynin sindirim güçlüğü’’ veya ‘’ beyinde trafik sıkışıklığı’’ olarak tanımlamaktadır. Olabilecekler şunlardır:

  • Çocuğun merkezi sinir sistemi duyusal mesajları almayabilir ya da algılamayabilir.
  • Beyin, duyusal mesajları verimli bir şekilde bütünlemeyebilir, organize edemeyebilir ve ayırt edemeyebilir.
  • Organize olamamış beyin, çocuğun davranışlarını kontrol etmek için yanlış mesajlar gönderebilir. Doğru geri bildirimden yoksun olan ancak anlamlı davranmak zorunda kalan çocuk, bakma, dinleme, dikkat etme, inşalarla ve objelerle etkileşime girme, yeni bilgiyi işleme, hatırlama ve öğrenmede sorunlar yaşayabilir.

Kişinin doğru duyu bütünleme bozukluğu tipini belirlemek, en uygun tedaviyi kararlaştırmak açısından çok önemlidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here