Bebeklerde ve Çocuklarda Duyu Bütünlemenin Tipik Gelişimi

0
1206

Bebeklerde ve Çocuklarda Duyu Bütünlemenin Tipik Gelişimi

Fonksiyonel olmak bir gelişim sürecidir. Olgunlaşan çocuk kendisini hissetmeyi geliştirdiği sürece, o da gelişir.

Dr. Ayres, duyusal gelişmenin dört aşamasını göstermek için bir diyagram kullanmaktadır. Onun kavramı, bir çocuğun bloklarla inşaat yapmasına benzemektedir. Çocuk önce, blokları oradan oraya itmektedir. Zamanla birinci katın üstüne ikinci katı eklemeyi keşfeder. Sonra üçüncü ve dördüncü katı ekler.

Duyu bütünleme ( duyusal işleme ) de aynı şekilde gelişir. Her katman, kendinden önce yapılmış olan katın üstüne inşa edilir. Tıpkı çocuğun inşaatının en üst katının desteğe ihtiyacı olduğu gibi, daha kompleks yeteneklere hazır olması da dokunma, vestibüler ve proprioseptif duyuların temeline ihtiyaç duymaktadır.

duyu bütünleme tipik gelişim
duyu bütünleme tipik gelişim

Çocuk anaokuluna gitmeye hazır olduğunda, kompleks yetenek gelişimi için gerekli bloklar yerine konmuş olmalıdır. Peki bu bloklar nelerdir ?

  • Özellikle beklenmedik ve hafif dokunarak objelerin fiziksel özelliklerini ayırt edebilmek için deriden gelen dokunma hislerini modüle edebilmesi ( taktil duyu )
  • Kişinin yer çekiminin değişmesi duyurumunda vücudunu ayarlayabilmesi ve uzay içinde hareket ederken kendini rahat hissedebilmesi ( vestibüler duyu )
  • Kişinin vücudunun bölümlerini farkında olması ( proprioseptif duyu )
  • Kişinin vücudunun her iki tarafını da uyumlu bir şekilde kullanabilmesi ( bilateral koordinasyon )
  • Fiziksel çevre ile başarılı bir şekilde etkileşime girmesi; planlama, organizasyon yapma ve tanıdık olmayan bir seri faaliyeti devam ettirmesi; kişinin yapması gereken ve yapmak istediği şeyleri yapması ( pratik )

Her çocuk, duyusal gıda için açlık duyar. İçgüdü ya da dürtü, onu duyusal bütünlemeyi geliştirecek deneyimlere aktif olarak katılmaya teşvik eder. Günlük hayatta, çevresini keşfeder, yeni aktiviteleri dener ve gittikçe daha kompleks deneyimlerle karşılaşmaya çabalar. Her yeni deneyimi başarmak onun kendini başarılı hissetmesini sağlar ve başarı da onun devam etmesi için gerekli güveni sağlar.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here