Atipik Otizm Tedavisi

2
4228

atipik otizm tedavisi

Atipik otizm, bireylerde otizm ve asperger sendromuna ait bazı belirtilerin göründüğü ancak bu bozukluklar için gerekli olan tanı ölçütlerinin karşılanmadığı durumlarda bireylere konulan tanıdır. Bu bozukluk, yaygın gelişimsel bozukluklar kategorisinde değerlendirilmektedir. Atipik otizm hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Atipik otizm nedir isimli konumuzu inceleyebilirsiniz. Eğer Atipik otizm hakkında yeterince bilgi sahibiyseniz ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bugün sizler için Atipik otizm tedavisi hakkında edindiğimiz bilgileri bu konuda paylaşacağız. Umarız işinize yarar.

Atipik Otizm Tedavisi

Atipik otizm, diğer otistik spektrum bozukluklarından farklı olarak tedavi edilebilir bir yapıdadır. Bunun nedeni ise, bozukluğun bulunduğu bireylerde sadece belirli belirtilerin görülmesidir. Bu belirtiler ise zamanla yapılacak eğitimler ve uygulamalar sayesinde ortadan kaldırılabilir. Atipik otizmli tüm bireylerin tedavi edildiğini söyleyemesekte doğru bir tedavi sürecinden geçen çoğu bireyde hatrı sayılır bir ilerleme kaydedildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, Atipik otizm tedavisi nasıl olmalıdır? Hangi eğitimler ve terapiler uygulanmalıdır?
Atipik otizm’in tedavi edilebilmesi için öncelikle bireylere bu tanının koyulması gereklidir. Tanı ne kadar erken koyulursa tedavinin etkisi de o kadar güçlü olacaktır. Yani Atipik otizmin tamamen ortadan kalkmasını sağlamak için ilk şart, erken tanıdır. Ancak bazı durumlarda erken tanı koyulamayabilir. Bu durumlarda da tanı koyulduğu andan itibaren terapi süreçleri başlamalı ve bireyde bulunan sorunların ortadan kaldırılabilmesi için uzmanlar eşliğinde tedavi devam ettirilmelidir.

Atipik otizm’in tedavisi için net olarak şöyle yapılır demek pek mümkün değildir. Zira bazı bireylerde sosyal etkileşimde sorunlar yaşanırken bazılarında da davranış problemleri oluşabilir. Bu nedenle tüm bireylere aynı tedavi yöntemleri uygulanmaz. Öncelikle bireyde bulunan belirtiler belirlenir ve ardından bir terapi programı hazırlanır. Örneğin, bireylerde sosyal etkileşimde sorunlar yaşandığı görülürse bu bozukluğu düzeltmek amacıyla bir terapi programı hazırlanır ve tamamen buna odaklanarak tedavi süreci devam ettirilir.

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here