Atipik Otizm Nedir?

2
1137

atipik otizm nedirAtipik otizm, atipik yaygın gelişimsel bozukluk olarakta bilinen otizme benzer belirtelerin görüldüğü ancak yine de tanısal ölçütleri karşılayacak kadar belirtinin olmadığı otizm türüdür. Bireylere atipik otizm tanısı konulabilmesi için bireylerde otizm ya da asperger sendromunun bazı belirtilerinin olması ve bazılarının olmaması gereklidir. Yani otizm ve asperger sendromuna ait olan bazı belirtilerin görüldüğü bazılarının ise görülmediği durumlarda Atipik otizm teşhisi koyulmaktadır. Bireylerde, sözel veya sözel olmayan iletişim becerilerini sergileme ve geliştirme konusunda bazı bozukluklar görülmektedir. Bunun yanında diğer yaygın gelişimsel bozukluklarından herhangi birinin tanı ölçütleri karşılanmamaktadır. Bundan dolayı da bireylere net bir tanı koyulamaz ve Atipik otizm grubuna dahil edilirler.
Atipik otizm, bireylerde kendini farklı şekillerde gösterebilir. Atipik otizm bulunan bireylerde, sosyal etkileşim konusunda sorunlar, dili amacına göre kullanamama, aşırı çekingelik ve utangaçlık, gündelik yaşamda bazı şeylere karşı aşırı bağlılık görülebilmektedir. Ancak Atipik otizmli bireyler, ilerleyen yaşlarında uygulanan eğitim sayesinde tüm bunlardan kurtulabilir. Bundan dolayı Atipik otizmin erken teşhisi ve tedaviye bir an önce başlanması önemlidir.

Atipik Otizm Belirtileri

  • Göz kontağı kurma konusunda sıkıntı çekerler. Bireylerin birçoğu göz kontağı kuramazken bazıları kısa süreli göz kontağı kurabilir.
  • Huzursuz bir görüntüye sahiptirler.
  • Sözel ya da sözel olmayan bazı ifadelere karşı tepki vermeyebilirler. Örneğin; isimleriyle seslenildiğinde duymuyormuş gibi bir tavır sakınabilirler.
  • Atipik otizmli bireylerin bazıları, etraflarında gerçekleşen değişikliklere karşı aşırı tepki gösterebilirler. Ev ya da odalarının düzenlerinin değişmesi halinde gösterdikleri tepkiyi buna örnek olarak gösterebiliriz.
  • Sürekli olarak görmeye ve yapmaya alıştıkları şeylere karşı ayrı bir sevgi beslerler. Zihinlerinde oluşturdukları haritalara göre yaşamlarını sürdürme gayretindedirler. Bu nedenle bir üst maddede dile getirdiğimiz değişikliklere karşı duyarlıdır. Hemen farkederek tepki gösterirler.

Atipik Otizm Nasıl Teşhis Edilir?

Atipik otizmin teşhisi konusunda net bir tanı ölçütü bulunmaz. Zira Atipik otizm, diğer yaygın gelişimsel bozuklukların belirtilerinden bazılarını içerip bazılarını içermeyen bireylere konulan bir tanıdır. Bu nedenle de doktorlar tarafından yapılacak testlerden sonra bireydeki belirtilere nazaran tanı koyulmaktadır.

Atipik Otizim Nasıl Tedavi Edilir?

Bildiğiniz gibi gerek dünyada gerekse de ülkemizde otizm ve otizme benzer bozuklukları tedavi edebilecek herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak Atipik otizmi diğerlerinden ayıran en güzellik özellikte budur sanırım. Zira Atipik Otizmli bireylerin teşhisinin erken konulması halinde uygulanacak eğitim çalışmalarıyla bozukluğun ortadan kalkması mümkündür. İlerleyen yazılarımızda Atipik otizm nasıl tedavi edilir isimli detaylı bir konu hazırlayarak sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız.

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here