Atipik Otizm Belirtileri

5
1499

Atipik otizm, bireylerde atipik otizm ve asperger sendromuna ait belirtilerin bulunduğu ancak bu bozuklukların tanı ölçütlerini karşılayacak yeteri kadar belirti olmadığı durumlarda konulan otizm tanısıdır. Atipik otizm hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Atipik otizm nedir isimli konumuzu inceleyebilirsiniz. Bugün sizlere Atipik otizmin belirtilerini detaylı olarak aktarmaya çalışacağız.

Atipik Otizm Belirtileri Nelerdir?

Atipik otizm belirtileriAtipik otizm, diğer çocuklara göre öğrenme ve davranma farklılıkları gösteren ancak otizm ve asperger sendromunun tanı kritlerini karşılamayan bireylere konulan tanıdır. Bu bireylerde otizme ait olan belirtiler hafif olarak ortaya çıkar. Otizm, bireylerde sosyal etkileşim, dil ve iletişim geliştirme, ilgi ve davranışlara ait alanları etkilemektedir. Ancak Atipik otizm tanısı koyulması için alanların sadece birinde bozukluk oluşması yeterlidir.

Bireylere Atipik otizm tanısı koyulabilmesi için tanı ölçütlerinin karşılanması yeterlidir. Bunları üç farklı kategoride tanımlayabilirsiniz. Bireyler altta yazacağımız kategorilerden birinde ve birkaçında yer alıyorsa Atipik otizm tanısı koyulabilir.

Atipik otizm tanısı koyulan bireyler, Asperger sendromu bulunan bireyler gibi yüksek işlevli olabilir. Bunun yanında hafif düzeydeki bilişsel ve gecikmiş konuşma sorunları Atipik otizmde görülürken Asperger sendromunda görülmez. Bireyler otizmli bir bireye benzeyebilir. Ancak belirtiler daha ileri bir yaşta başlayabilir. Bireyler otizmin bazı belirtilerine sahip olabilir. Bunun yanında otizm tanısı alanlara göre daha az takıntılı ve tekrarlayıcı davranışlar sergilerler.

Peki, Atipik Otizm Belirtileri Nelerdir?

  • Bireylerde uygun olmayan sosyal davranışlar görülebilir.
    Yeteneklerinin bir kısmında düzenli ve eşit olmayan gelişim görülebilir.
  • Dil ve konuşma becelerinde gelişim yetersizliği tespit edilebilir.
  • Düzen değiştirme de zorluk yaşayabilirler.
  • Sözel veya sözlü olmayan iletişimde zorluklar yaşanabilir.
  • Bireyler hafif düzeyde tekrarlayıcı davranışlar sergileyebilir. Bu davranışlar sanki bir ritüel barındırıyormuş gibi olabilir.

5 YORUMLAR

  1. temel anladığım insanlarımızın birtakım bedensel sorunlarında ortaya çıkan bir durum bunlarla uğraşan insana değer veren doktorlarımızıda tebrik ediyorum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here