Asperger Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

0
445

asperger sendromu nasıl teşhis edilir

Asperger sendromu ya da diğer adıyla Asperger bozukluğu, sosyal etkileşimde zorluklar yaşayan ve tekrarlayan hareketleri bulunan bireylere konulan ve otistik spektrum bozuklukları kategorisinde yer alan bozukluklardan biridir. Asperger sendromu, diğer otistik spektrum bozukluklarından dil ve bilişsel gelişimde genel bir gecikme olmaması nedeniyle ayrılmaktadır. Asperger sendromunun birçok birçok belirtisi bulunmaktadır. Bireylerin asperger sendromu olup olmadığına karar vermek için öncelikle bu belirtilerin bireyde bulunması gereklidir. Peki, Asperger sendromu nasıl teşhis edilir?

Asperger Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Asperger sendromunun teşhisi esnasında bireylerde bu sendromun belirtilerinin olup olmadığına uzmanlar tarafından bakılması gereklidir. Ancak bu sendromun bulunduğu kişiler asperger sendromu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı için uzun yıllar bu bozukluktan habersiz olarak yaşamını sürdürebilir. İşyerinde, okulda ya da sosyal ortamlarda zorluklar yaşayan bireyler, anksiyete ya da depresyon şüphesi nedeniyle doktora başvurduğunda aslında sorunun asperger sendromu olduğunu öğrenmekte ve gerçekle yüzleşmektedirler. Teşhis esnasında doktorlar tarafından bireyin sosyal etkileşimde yaşadığı zorluklar dikkate alınır ve buna göre asperger sendromunun teşhisi konulur.

Asperger sendromunun belirtileri, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi davranışsal sorunlarla karıştırılmaktadır. Bu nedenle bireyler kendilerini davranışsal sorunlardan muzdarip olarak görmekte ve doktora gitme konusunda çekimser davranmaktadır. Ancak bu gibi durumlarda şüphelenildiğinde kesinlikle doktora başvurulması gereklidir. Zira asperger bozukluğu bulunan bireyler toplum içinde davranışlarıyla kendilerini ele verebilmektedir. Çünkü asperger sendromu yaşayanların neredeyse tamamında sosyal ortamlarda duruma uygun olmayan konuşmalar ve dil becerilerini kullanmada eksiklik görülmektedir.

Asperger sendromunun teşhisi esnasında bireylerin sosyal etkileşimleri yorucu ve kafa yorucu olarak gördüğü tespit edilmektedir. Zira bu bireyler, karşılarındaki kişilerin sözleri ve davranışları arasındaki niyeti anlamasında yetersiz kalmaktadır. Asperger sendromu bulunan çocuklar ve yetişkinler, karşılarındaki kişiler tarafından yapılan mizah ve benzeri vurguları kaçırabilmektedir. Öğrendikleriyle yaptıkları arasında tutarsızlıklar bulunabilir.

Asperger sendromunun ya da diğer adıyla Asperger bozukluğun teşhisi yukarıda yazdığımız ve evrensel olarak belirlenen ölçütler doğrultusunda koyulmaktadır. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa kesinlikle uzman doktorlara başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here