Asperger Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

1
510

Asperger sendromu nasıl tedavi edilir

Otistik spektrum bozukluklardan biri olan Asperger sendromu ya da diğer adıyla Asperger bozukluğu, bireyin sosyal etkileşimde zorluklar yaşaması ve kendini sınırlandırması olarak tanımlanabilir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Asperger sendromu nedir isimli konumuzda bulabilirsiniz. Bugün sizlere Asperger sendromunun tanımından ziyade tedavi yöntemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Asperger senromu tedavi edilebilir mi, Asperger sendromunun tedavisi var mı ve Asperger sendromu nasıl tedavi edilir gibi soruların cevabını bu konumuzda bulabileceksiniz.

Asperger Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Asperger sendromunun bilinen genel nedeni kalıtsal sorunlardır. Ancak bu otistik spektrum bozukluğun nedenleri hakkında yapılan araştırmalarda çok fazla sonuç çıkmamıştır. Bu nedenle Asperger sendromunun tedavisi konusunda da henüz çok büyük gelişmeler katedilememiştir. Yani Asperger sendromunun tıbbi yollar yardımıyla yok edilmesi şuanda mümkün değildir. Ancak bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek ve Asperger sendromunun bireyde ortaya çıkardığı bozuklukları en aza indirgemek için farklı yollara başvurulmaktadır.

Asperger sendromu bulunan bireylerdeki davranış bozukluklarını ve istenmeyen davranışları azaltmak amacıyla bireye özel eğitim verilmesi önemlidir. Bireylerin ihtiyaçlarına göre özel eğitmenler tarafından verilen eğitimler sayesinde Asperger sendromunun ilerlemesi bir nebze de olsa engellenmektedir. Bunun yanında bireylerin olumlu davranışlarını önplana çıkaran ve olumsuz davranışlarını arkaplana atmaya yarayan eğitimlerde verilebilmektedir. Bu sayede günlük hayata adapte olmaları adına büyük adımlar atılmaktadır.

Asperger sendromu bulunan bireylerin birçoğunda bazı sınırlandırmalara gidildiği görülmektedir. Zira Asperger sendromunun en büyük belirtilerinden biri olan bu sınırlandırmalar yardımıyla bireylerin meslek seçimi yapılır. Yani aslında kötü gibi gözüken bir durum üzerinden bireylerin yaşamlarını olumlu etkileyecek şeyler çıkarılabilir. Örneğin, matematiği ilgisi olan ve sürekli matematiksel işlemlere uğraşan bir çocuğu, bol bol matematiksel işlem yapabileceği bir alan yönlendirmek onu mutlu edecektir.

Asperger sendromu bulunan bireylerin belki de en çok sorun yaşadığı konu alan sosyal etkileşim alanında da bazı tedavi yöntemleri kullanılabilir. Psikolog, psikolojik danışman ve diğer bu alandaki uzmanlar tarafından bireye sosyal beceri kazandırma terapileri uygulanabilir. Bu sayede bireyin sosyal etkileşimde biraz da ilerleme katetmesi sağlanabilir.

Son olarak; Asperger sendromunun şuanda herhangi bir ilaçla tedavi edilmesi mümkün değildir. Ancak depresyon ve anksiyete gibi sorunlar oluştuğunda bireylere ilaç tedavisi uygulanabilir.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here